Akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“

20.4.2016

„Vodníci‘‘

Ve středu 20. dubna 2016 se od rána děti těšily na akci „Ve vodě nežijí jen vodníci“,  která se konala v Mateřské školce v Divišově,  ve spolupráci se Středočeským rybářským svazem. Celý program byl připraven na dvě části, teoretickou a praktickou. Účast byla nakonec velmi vysoká,  a to 71 dětí !!!  Štěstí přeje připraveným,  a tak se i děti na besedu poctivě  připravovaly. Prohlížely si encyklopedie a vyhledávaly naše ryby, kreslily, vyptávaly se na druhy jednotlivých ryb či hrály rybí pexeso.  Vznikla i vášnivá debata na téma, která ryba je nejkrásnější, nejrychlejší nebo nejsilnější.  Seznámily  se dokonce i s rybářskou stráží. Nadšeným dětem jsme zodpověděli všechny jejich zvídavé otázky a v závěru každému rozdali malý dárek.

Velkým překvapením a vyvrcholením celé akce,  byl rybník  Maršák, kde si předškoláci s rybáři zkusili na vlastní kůži rybaření.  Děti se dozvěděly a také si vyzkoušely, jak připravit nástrahu  na háček, jak správně nahodit prut a pak už jen čekaly na úlovek. A protože štěstí opravdu přeje připraveným, tak si zažily i skutečný záběr ryby. S pomocí rybářů navíjely a navíjely. Poté následovalo šetrné vylovení krásného lína podběrákem na břeh. Rybáři dětem ukázali,  jak se peanem vyndavá rybce háček, tak aby se ji neublížilo. A nakonec se děti společně rozhodly dát rybce svobodu a pustily ji zpátky do rybníka. Ve vaničkách si děti pečlivě  ještě prohlédly okouna , plotici , lína  a dále kapra šupináče, kterého mohly v jiné vaničce porovnat s kaprem lyscem. Do školky se děti vrátily nadšené, očka jim zářila a hned vyprávěly mladším kamarádům   své  nezapomenutelné zážitky.

 Velkým přínosem této akce,  bylo seznámení  dětí  s krásou dnešní  rybařiny a poznání  něčeho nového. Už teď máme nových šest přihlášek do našeho rybářského kroužku.

Rádi bychom tedy touto cestou poděkovali paní ředitelce Aleně Solnařové a ostatním obětavým učitelkám, ale také rybářům  z MO Český Šternberk  za výbornou spolupráci s dětmi. A dále Středočeskému rybářskému svazu za poskytnutý propagační materiál. 

Marek Veselý

Akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“