Dětské rybářské závody 2014 - pořadatel Městys Rataje nad Sázavou

Dětské rybářské závody 2014

Jak se již stalo tradicí, tak i v letošním roce se uskutečnily na rybníčku v Ratajích nad Sázavou dětské rybářské závody, které pořádal Městys Rataje nad Sázavou. Závody byly vyhlášeny na webu Městyse Rataje nad Sázavou a také v místním zpravodaji. Účast malých závodníků byla vysoká a počet míst byl plně obsazen. Velmi nás potěšilo, že se přihlásily i děti z dětského rybářského kroužku v Divišově. Celý týden jsme se s prosíkem dívali na oblohu, aby dětem vyšlo alespoň trochu počasí. Naše prosby byly vyslyšeny a počasí bylo na jarní období opravdu skvostné. Závodníci byli natěšeni a netrpěliví, až závod bude odstartován.

Nejdříve bylo ale třeba děti (ale i jejich doprovod) seznámit s pravidly závodu, vylosovat pořadí na první i druhé kolo a mohlo se začít. O úvod závodu se postaral starosta Městyse Rataje nad Sázavou pan Luboš Kubát a za MO Český Šternberk pan Vladimír Baranka. Děti si po vylosování místa vyzvedly malé občerstvení a rozběhly se na svá stanoviště.

Samotný závod odstartoval klakson automobilu a nad rybníčkem už svištěly vlasce s nástrahami. Netrvalo dlouho a ozval se první pokřik "míra" - každá strana rybníčku měla svého rozhodčího, který na přivolání přiběhl k závodníkovi, ulovenou rybu změřil a zapsal závodníkovi do závodního úlovkového lístku. Soutěžilo se tedy v co největším počtu cm ulovených ryb. Každá ryba byla obratem šetrně vrácena zpět do vody. 

V prvním kole závodu se třepotalo v podběrácích opravdu hodně krásných ryb. Doprovod malým závodníkům mohl ryby podebírat a jak je vidět z fota, někteří byli opravdu obětaví, aby ryby vytáhli z vody :-)

Našim dětem z rybářského kroužku v Divišově se dařilo, však také pilně trénují každou středu v Divišově na rybníčku . Podpořit je přijel také vedoucí kroužku Marek Veselý spolu se svým kolegou. Děti uvítaly jejich cenné rady a při závodech zúročily vše, co se v kroužku naučily. Některé děti byly již zcela samostatné, ty méně zkušené potřebovaly ještě občas pomoct s nahazováním, podebíráním ryb a vyprošťováním háčků. 

První kolo uteklo jako voda a nastala výměna stanovišť, čehož se děti zhostily velmi dobře a rychle. Většinou se stačily ještě pochlubit svým kamarádům zdařilými úlovky zapsanými v závodním úlovkovém lístku, některé děti zase své závodní úlovkové lístky úzkostlivě střežily, aby se soupeři s předstihem nedozvěděli, jak jsou úspěšní a věřily, že po závodech tak ostatní překvapí. To už ale začalo druhé kolo závodů. Sluníčko opravdu hřálo, ryby si daly na čas přestávku a vypadalo to, že to co děti nenachytaly v prvním kole, ve druhém kole už nedoženou. Přeci jen se ale některým dětem zadařilo a ryby se nechaly přemluvit i ve druhém kole na dobrou nástrahu. Doprovod dětí pomáhal se zakrmováním a tak se nakonec ani ve druhém kole sektoroví rozhodčí nenudili.

Některým závodníkům se dařilo méně, některým více, ale každý si krásné dopoledne v Ratajích nad Sázavou určitě užil a bude mít na co vzpomínat. Ale to už se rozezněl opět klakson automobilu, který oznámil ukončení závodů. Sektoroví rozhodčí vybrali závodní úlovkové lístky a porota se dala do sčítání a vyhodnocování. Mezitím si děti uklidily své rybářské náčiní a vzorně po sobě poklidily i svá stanoviště, za což je musíme pochválit. Pod velkou vrbou na břehu rybníka bylo pro děti připraveno občerstvení v podobě velmi chutné klobásky a limonády. 

Napětí by se dalo krájet a děti se už nemohly dočkat závěrečného vyhodnocení. Pořadatelé závodu mysleli opravdu na všechny závodníky a úplně každý si odnesl malou odměnu a ti nejlepší už odměny hodnotnější, vč. pohárů za první tři místa. Vyhlášení vítězů přednesl pan starosta Kubát a pan Baranka rozdával dětem věcné odměny a osobně každého ještě pochválil. Protože se závodů účastnily i dívky, byly odměněny ještě zvlášť krásnými medailemi. Velká pochvala patří i těm nejmenším závodníkům, protože zdolat velkého kapra byl pro ně určitě obrovský zážitek - takový pěkný úlovek se jim sotva vešel do náruče :-) 

Jak se pomalu odpočítávala místa od posledního k prvním deseti, zbylí závodníci, co ještě nedostali cenu, už s sebou netrpělivě vrtěli a příjemné mrazení v zádech jim napovídalo, že by možná mohli získat i nějakou tu cennou odměnu nebo dokonce pohár. 

1. místo :

2. místo :

3. místo:

Závody jsou úspěšně za námi a všichni se už těšíme na další, nejen zde v malebných Ratajích nad Sázavou, ale i na ty ostatní - vždyť léto je před námi a do podzimu uteče v řece ještě hodně vody a v podběrácích našich závodníků se bude jistě třepotat hodně krásných ryb. Naše děti se v kroužku učí nejen vše o rybaření, ale také hlavně o přístupu k přírodě, jak ji chránit a pečovat o ni, jak šetrně zacházet s rybami, ať je již pouští zpět do vody nebo si nějakou vezmou domů, ale také i o lidských vztazích, tj. o tom, jak se mezi sebou jako rybáři a závodníci mají chovat, aby každý rybolov a závod byl férový a čestný. Přejeme dětem na začátku rybářské sezóny hodně úspěchů a zcela určitě se na našich stránkách ještě sejdeme, abychom se pochlubili dalšími rybářskými úspěchy a zážitky malých rybářů z Divišovského kroužku, ze kterých třeba jednou vyrostou zdatní a úspěšní závodníci. A když ne třeba závodníci, tak určitě skvělí rybáři, kteří u vody s prutem v ruce prožijí každou volnou chvilku.

Velké poděkování patří Městysu Rataje nad Sázavou a starostovi ing. L. Kubátovi, který se osobně na organizaci závodů podílel, že myslí na naše nejmenší rybáře a pořádají pro ně každoročně závody na místním rybníčku.

Nezapomeňte se podívat do galerie fotografií na naší stránce, najdete tam spoustu dalších fotek z těchto jarních závodů.

Petrův zdar !

Dětské rybářské závody 2014 - pořadatel Městys Rataje nad Sázavou